Zobacz, jak bieganie wpływa na brzuch? Jak bieganie pozwala spalić tkankę tłuszczową z brzucha?
Bieganie jest formą aktywności fizycznej, która nie wymaga zastosowania specjalnego sprzętu – wystarczy założyć wygodny strój sportowy oraz odpowiednie buty do biegania. Ponadto bieganie przeważnie nie wymaga dużych inwestycji. Uprawia się je głównie na świeżym powietrzu. Bez wątpienia regularne bieganie pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej z brzucha, a także z wielu innych miejsc ciała. Warto dodać, że bieganie ma pozytywny wpływ nie tylko na brzuch, ale także na cały organizm, dlatego warto regularnie oddawać się tego typu aktywności.
Bieganie a brzuch – zadbaj o odpowiednią dietę
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem regularnego biegania, aby odchudzić brzuch, warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Mając ujemny bilans kaloryczny, czyli ujemną różnicę między dziennym zapotrzebowaniem energetycznym a spalonymi kaloriami w trakcie treningu można realnie pozbywać się tkanki tłuszczowej z brzucha. Dobrze jest obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne na początek (można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów, wprowadzając swój wiek, wzrost, wagę) Każdy wprowadzony trening danego dnia będzie powodował ujemny bilans kaloryczny, a to da nam szansę na schudnięcie. Np takie godzinny bieg o średniej intensywności powoduje spalanie od 500 do 700 kilokalorii, co jest oczywiście uzależnione od masy ciała, kondycji i innych predyspozycji pod względem utraty kilogramów. Osoby chcące odchudzić brzuch podczas biegania mogą utracić nawet do 4 kilogramów w skali miesiąca – należy jednak pamiętać o regularności jeśli chodzi o trening, ale także o właściwą dietę. Skorzystaj z porady dietetyka, który ustali dietę dostosowaną do indywidualnej aktywności, jak również składu Twojego ciała. Taka dieta realnie wzmaga działanie biegania na brzuch, z którego spalamy tkankę tłuszczową.
Czy bieganie wpływa na mięśnie brzucha?
Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze bieganie wpływa na brzuch, zwróć uwagę również na wzmacnianie mięśni mających wpływ na prawidłową po-stawę. W czasie biegu miednica ulega delikatnemu skręceniu, poruszając się na przemian raz w lewą, raz w prawą stronę. Pociągają one mięśnie skośne brzucha, które modelują zewnętrzną krawędź „szcześciopaku”. Bieganie jest zatem polecane, gdy chcemy wielotorowo rzeźbić mięśnie brzucha. Do takiego treningu warto włączyć pracę nad mięśniami prostymi brzucha, zwłaszcza w górnej części, co świetnie uzupełni trening aerobowy w postaci joggingu. Bieganie wzmacnia nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie tułowia, po-śladków i ud, których funkcją jest utrzymywanie prawidłowej postawy.
Ile trzeba biegać, żeby zrzucić brzuch?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna z powodu wielu czynników, które mają wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. Specjaliści zalecają, aby jednorazowy trening biegowy wynosił od 1 do 1,5 godziny. W pierwszym 20-30 minutach biegu zużywa się głównie energię pochodząca z glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Dopiero po upływie tego czasu organizm sięga po rezerwy w postaci tłuszczów, dlatego dłuższy bieg pozwala realnie zrzucić zbędne kilogramy z brzucha.
Bieganie odchudza nie tylko brzuch
Bieganie niewątpliwie przyczynia się do odchudzania brzucha. Oprócz te-go pozbywamy się również nadmiaru tkanki tłuszczowej z ud i pośladków, a także z ramion. Ręce poruszane w rytm generują dodatkową ilość energii, dzięki czemu można pozbyć się tkanki tłuszczowej również z tamtych rejonów.
Sprawdź także:
- Bieganie a odchudzanie, czyli jak spalić tkankę tłuszczową i zredukować wagę?
- Spodnie do biegania - odpowiedni model to gwarancja komfor-tu
- Co daje bieganie? Poznaj kluczowe korzyści dla zdrowia i sylwetki
- Bieganie na czczo - tak czy nie? Korzyści, zalecenia, efek-ty
- Czym jest jogging? Jak go uprawiać?